Menu

Zlato v mobilech III – Samsung Z230

20.2.2016 - Recyklace zlata
Zlato v mobilech III – Samsung Z230
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail
facebookrss

Tak jsem rozebral další mobil. Tentokráte véčkový Samsung SGH-Z230, kterému se zlomil pin na sim kartu, takže byl už nepoužitelný. K mému překvapení obsahoval mnohem více pozlacených částí, než předchozí dotykový Samsung. Pozlacené části rozděluji do třech skupin – samotné pozlacené součástky, ploché flexi kabely s pozlaceným koncem a někdy celým tělem a nakonec třetí skupina – pozlacené plošné spoje.

Samotné pozlacené součástky půjdou rovnou do lučavky královské, není třeba je dále zpracovávat.

Flexi kabely půjdou nejspíše do nějaké kyseliny, který rozpustí plastovo/slídové obaly a odhalí samotné pozlacené vodiče. Následně pak také do lučavky.

Pozlacené plošné spoje půjdou nejspíše nejdříve do kyseliny chlorovodíkové (HCL) s trochou peroxidu, aby se pozlacené části odleptaly od poměděného základu a já tak neměl 99% odpadu (samotné desky spojů)a, ale zpracovával pouze ty pozlacené kousky. Následně příjdou rozpustit opět v lučavce.

Nasbírat dostatečné množství pozlacených kousků mi zabere ještě pár měsíců, postupně zde budu všechny postupy uveřejňovat.

Pozor: Jakákoliv práce s kyselinami a louhy vyžaduje zkušenosti a dodržování bezpečnostních postupů. Je velmi jednoduché si chemií ublížit.

 

wpDiscuz