Menu

Robotický pavouk Quadruped, quadrobot, quadropot, část 2.

30.8.2017 - Arduino, Moje DIY
Robotický pavouk Quadruped, quadrobot, quadropot, část 2.
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail
facebookrss

Po pár týdnech konečně dorazily servo motorky SG-90. Konečně jsem mohl dát kostru dohromady. Základní platformu jsem zatím narychlo nedočkavě slepil z HDP destiček. Nohy jsem musel otestovat ještě dříve, než jsem platformu vyrobil, nedočkavost ve mě už vřela 😀

Bohužel, jak jsem záhy zjistil, robot, který bude držet pouze na silonových osách samotných servomotorků, nebude vůbec stabilní. Servo motorky jsou dostatečně silné, aby dokázaly pohánět složitější kostru, takže budu muset nějakou vyrobit. Teď veškeré “klouby” tvoří pouze zavěšení další části rovnou na měkkou osu serva bez jakékoliv podpory. Klouby se tak musí vyřešit samostatně tak, aby servo kloubem pouze hýbalo, nikoliv ho drželo.

Pro zkoušku pohybů a nacvičení první chůze to ale bohatě stačí a mám tak alespoň představu, co obnáší samotná geometrie pohybu čtyřnohého “tvora”. Na youtube můžete najít spousty podobných projektů, více, či méně zdařilých. Nejvíce mě zatím zaujal hexapod Dmitri od youtubera jménem Matt Bunting, to už je high-tech hračka dotažená za hranice amatérského bastlení, přesto skvělá ukázka, co dokáže dnes člověk s moderními technologiemi sám sestrojit.

Jo a ještě jedna podstatná věc! Nikdy! Nikdy nenapájejte takovou sadu servo motorků z Arduina Nano skrze miniUSB port. Arduino tak dokáže posílat do pinů pouze nějakých 40-50mA, na tolik zátěže musíte ale použít externí napájení, ideálně napojené do rozšiřující desky pro Nano, jinak se Vám po chvíli hraní z Vašeho nového kamaráda zakouří a Arduinu tak shoří stabilizátor, nebo co to je za esemdéčko. Není nic horšího, když Vám Váš nový kamarád začne smrdět pod nosem. Nicméně Arduino zůstalo funkční a s externím napájením je stále v provozu.


A tady je už první výsledek mého snažení. První krůčky a ještě nemá ani jméno

1 komentář u „Robotický pavouk Quadruped, quadrobot, quadropot, část 2.

  • Pingback: Robotický pavouk Quadruped, quadrobot, quadropot | DIY.lukma.cz

  • Komentáře nejsou povoleny.