Menu

Kolik zlata je v základní desce PC?

14.2.2016 - Moje DIY, Recyklace zlata
Kolik zlata je v základní desce PC?
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail
facebookrss

Už jsem zde doloval zlato z mobilních telefonů, nyní přichází na řadu počítače – resp. mother board – základní deska PC.  Z prvního pohledu na základní desku Shuttle AV40V12 V1.2 lze vidět jen nepatrné množství pozlacených součástí. Většina je ukryta v konektorech, nebo procesorech. Natočil jsem tedy toto video pro názornou ukázku, kde najít pozlacené části. Většina veškerých slotů a konektorů jsou pokryty právě tenkou vrstvou zlata, které vyniká svým nízkým přechodovým odporem, proto se v elektronice hlavně používá.

AGP slot pro grafickou kartu, PCI sloty pro přídavné karty, VGA a COM konektory jsou vevnitř pokoveny zlatem, PS2 taktéž, USB taky, IDE sloty pro připojení starých typů HDD nebo FDD jsou povětšinou všechny pozlaceny. Nakonec jsem z této desky vytáhl něco málo přes 30g pozlacených součástek, což mi příjde docela dost – snažil jsem se odcvaknout nepozlacené části.

Zatím nemám moc představu, kolik % čistého zlata z tohoto odpadu nakonec dostanu, ale snažím se sbírat pouze a jen pozlacené části – snažím se tak eliminovat nadbytečný “jiný” materiál.

Celou kategorii recyklace zlata z elektroniky najdete zde