Menu

Robotický pavouk Quadruped, quadrobot, quadropot

18.5.2017 - Arduino
Robotický pavouk Quadruped, quadrobot, quadropot
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail
facebookrss

Pavouci se mi nikdy nijak zvlášť nelíbili, ale když jsem viděl simulované pavoučí pohyby na robotech se čtyřmi či více nohami, snad poprvé mě pavouci zaujali. Jako takový malý osobní projekt, si chci postupem času vytvořit co nejvíce autonomního pavoučího robotka.

Ten nápad, nebo spíše touha něco takového postavit, je ve mě zhruba už dvacet let, kdy jsem byl jako desetileté dítě zažrán do seriálu F/X The series (Zvláštní efekty), který mě uchvátil od začátku do konce. Tam měl mistr filmových kouzel Rollie Tyler svého malého robopsa, kterému říkal “Blue” a hlasovými povely jej Rollie na dálku ovládal. Dokonce je tak slavný, že se objevuje na mnoha propagačních materiálech k seriálu. K týmu se pak přidá i Carrie-Anne Moss, která mnohem později zazářila jako Trinity ve filmu The Matrix.

Teď, o dvacet let později, si takové robohračky může díky moderní elektronice postavit snad každý, kdo tomu obětuje nějaký čas a nezahodí to při prvním neúspěchu. Dostupnost a hlavně množství různých elektro součástek je dnes to poslední, co by bastlíře zajímalo.

Jak tedy na “robopavouka”? Začal bych tedy od základu:

  1. postavit prvního čtyřnohého bota a naučit jej chodit
  2. dálkové ovládání (bluetooth, RC, IR, WiFi)
  3. reakce na základní podněty (přiblížení, světlo, tma, teplo)
  4. infra sledování objektu (Na vzdálenost několika cm – levné řešení)
  5. kamera (sledování a rozpoznávání obličejů – upgrade infra verze)
  6. ovládání hlasem

Pokrok a první krůčky v části 2.

wpDiscuz