Menu

3D tisk od nápadu k hotovému modelu

12.9.2017 - 3D Tisk
3D tisk od nápadu k hotovému modelu
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail
facebookrss

Máte nápad a chcete jej zhmotnit? V mnoha případech pomůže stále dostupnější 3D tiskárna. V rámci práce na projektu Fajna Dilna jsem se opět po letech dostal k 3D tisku a překvapilo mě, jak daleko ten vývoj a hlavně cena i dostupnost pokročila. Zatím jsem měl možnost tisknout na české tiskárně Průša I3 MK2S a nizozemském Ultimakeru 3.

Základem pro tisk je vždy 3D model, který buď stáhnete například ze stránek https://www.thingiverse.com/ , nebo si vymodelujete vlastní. S trochou píle a zkoušení si například ve SketchUp-u dokážete za pár hodin vytvořit i složitější modely, než jen krychli. Doporučuji, jako vždy, hledat postupné tutoriály na youtube 🙂

POZOR: vymodelovat trošku složitější model tak, aby se vůbec zobrazil ve Sliceru správně, bývá někdy velmi obtížné, pokud nevíte jak na to. Zobrazují se zborcené, nebo úplně chybějící stěny modelu a vůbec spousta lidí si s tím rve vlasy. Důležité je, mít model “SOLID”, to znamená, že nesmí mít nikde otevřené plochy, linky navíc, otevřené dutiny, zkrátka musí být “vodotěsný”. K tomu ve SketchUp-u pomůže plugin Solid Inspector. Doporučuji jednotlivé prvky modelu uzavírat do “GROUP” a docílit pomocí Solid Inspectoru toho, že to bude vždy “SOLID GROUP”, nebo “SOLID COMPONENTS”.

Po vymodelování musíte vyexportovat hotový model do formátu STL (pro Sketchup doinstalujte doplněk STL ve Warehouse), který dále otevřete v programu pro Vaši 3D tiskárnu. Pokud tiskneme na Průšovi, stáhneme si z jejich oficiálních stránek Slicer, který je již přednastaven pro tisk právě pro Průšu (originál Slicer se musí ručně konfigurovat).

V programu Slicer si nastavíme nejčastěji kvalitu tisku, výplň dutin a případně i odlamovatelné podpěry pro složitější tvary. Vyexportujeme GCODE na sd kartu a vložíme do tiskárny. Tiskárnu zapneme a kolečkem na displeji zvolíme “Tisk z SD karty”, najdeme si soubor a necháme vytisknout. Až tak jednoduché to je 🙂

 

Software pro 2D a 3D modelování

Blender – https://www.blender.org/

Google SketchUp Make – https://www.sketchup.com/

Sculptris – http://pixologic.com/sculptris/

Inkscape – https://inkscape.org/en/

FreeCad – https://www.freecadweb.org/

LibreCad – http://librecad.org

Solvespace – http://solvespace.com

pcon.Planer – http://pcon-planner.com/cs/

LeoCad – http://www.leocad.org/

SweetHome3D – http://www.sweethome3d.com/

 

Software pro úpravu modelu k 3D tisku – generuje GCODE

Slicer – Prusa edition – http://www.prusa3d.cz/slic3r-prusa-edition/

Cura – Ultimaker – https://ultimaker.com/en/products/cura-software

 

Software pro převod mezi různými formáty

img2CAD – http://www.img2cad.com/

3D Viewer – http://3d-viewers.com/

 

 

 

wpDiscuz