Menu

Open Bionics – funkční robotické protézy

27.8.2017 - Open Bionics
Open Bionics – funkční robotické protézy
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail
facebookrss

Projekt Open Bionics, jak už název napovídá, funguje pod licencí open-source. Jde o funkční robotické protézy, které si vytisknete na 3D tiskárně, složíte, osadíte elektronikou a ruka dokáže bez problémů udržet sklenici vody a pomoci v mnohých situacích. Třešnička na dortu je pak možnost napojení na svalové EMG senzory a ovládat tak prsty a stisk jen svaly například z oblasti ramene. Pro lidi, kteří přišli o ruku, je to velmi levná náhrada, která je na první pohled nad očekávání schopná.

Zapojil jsem se do developerské komunity Open Bionics a v rámci projektu Fajna Dílna se pustíme do tisku modelu a zhotovení funkčního prototypu k dalšímu vývoji. Model Ada je osazen originálně lineárním pohonem, což bych rád asi nahradil levnější variantou servo motorem, ale dokud nebudeme mít složený model a nevychytáme zpětné otevření dlaně a potřebný tlak na zavření, je jen otázkou snad týdnů.

Kdoví, třeba pak pomůžeme mnoha lidem bez rukou k o něco jednoduššímu životu. Další díl tohoto začínajícího seriálu po tisku 3D modelu ruky Ada 🙂

 

wpDiscuz